ELTECHNIK Chrudim

prodej elektronických součástek, servis elektroniky, repase baterií

Sběrné místo použitých baterií a akumulátorů

Naše firma se specializuje na prodej baterií, akumulátorů a repase baterií nejen do AKU nářadí. Součástí této specializace je i následná péče o ekologickou likvidaci vysloužilých baterií a akumulátorů, které nepatří na skládky, kde jsou nebezpečnou zátěží pro naši přírodu. Naše prodejna je tedy zároveň i místem zpětného odběru použitých baterií a akumulátorů ve spolupráci s kolektivním systémem zpětného odběru starých baterií a akumulátorů společnosti ecobat.

Na naší prodejně v Chrudimi máme sběrné boxy, kam lze zdarma vyhodit použité baterie a akumulátory. Zelený box na vysloužilé baterie je k dispozici v úrovni prodejního pultu. Nabíjecí články (AA, AAA, C, D), olověné baterie a další akumulátory poté od zákazníků převezmeme a přeneseme do speciálních kontejnerů k tomu určených, které z bezpečnostních důvodů nejsou veřejně přístupné.

Bezplatně zde můžete odevzdat:

  • primární (nenabíjecí) baterie (zinkouhlíkové, zinkochloridové, alkalické, lithiové)
  • primární knoflíkové baterie
  • nabíjecí akumulátory NiCd, NiMH, lithiové (Li-Ion, Li-Po, LiFePo4)
  • nabíjecí akumulátory z mobilních telefonů, videokamer, hraček,...
  • nabíjecí olověné baterie („gelovky“, autobaterie)
  • nabíjecí baterie od AKU nářadí, notebooků a dalších spotřebičů

Odevzdání baterií k recyklaci je zdarma a není podmíněno nákupem.

Co se s bateriemi děje po odevzdání

Odevzdané baterie a akumulátory zde krátkodobě skladujeme, než jsou odvezeny společností ecobat k následnému ekologickému zpracování. Prvním krokem je třídící linka, kde se roztřídí jednotlivé články podle technologie. Baterie v pouzdrech se následně ještě musí rozebrat na články a obal.

Po roztřídění článků dle technologie již dojde k převozu do specialiovaných továren k vlastnímu finálnímu zpracování. Některé články se zpracovávají v ČR, jiné v zahraničí. Během tohoto zpracování se z baterií získá zpět podstatné množství důležitých surovin a ty jsou použity na výrobu nových výrobků.

Pouze přibližně 1 % vybraných baterií končí ve spalovně, jedná se o zničené, neidentifikovatelné a nerecyklovatelné baterie.

Třídit baterie má smysl

Efektivita recyklace se zvyšuje. Zpracováním 100kg baterií lze získat zpět přibližně 65kg kovonosných surovin. Především zinek, nikl, ocel, olovo, mangan, měď, v menší míře také kobalt, kadmium, stříbro a lithium. Pro představu - za rok 2017 se dle údajů společnosti ecobat podařilo k ekologické likvidaci vybrat 512 tun použitých baterií.

Z baterií se samozřejmě při zpracování vytřídí i plasty a papír, které také čeká recyklace.

Jsme na facebooku

ELTECHNIK na facebooku

ELTECHNIK na facebooku

přidejte si nás a nepřijdete o aktuality

 

Naše další weby a činnosti: www.repase-baterii.cz

design: www.stigro.cz

Copyright © 2018-2023. All Rights Reserved.

Upozornění:

Tento web používá pouze nezbytně nutné technické cookies pro zajištění funkčnosti webu.